Парад історико-краєзнавчої книги

Бібліотекар. Доброго дня, шановні гості!

Для популяризації української книги, особливо історико-краєзнавчої , у нашій бібліотеці ми проводимо заходи, для наших активних читачів.

Метою такого заходу є ознайомити читачів із фондом бібліотеки та новинками літератури, ознайомлення з національною історією, пробуджувати національну самосвідомість, любов та повагу до традицій українського народу, державної мови.

Бібліотекар. Отже, запрошуємо на парад української книги під назвою «Народе мій, у твоїх гарячих жилах козацька кров пульсує і гуде !».

У мене в руках перший том книги «Роки боротьби 1917-1922 рр. Український погляд» Чому саме така назва? Це видання – відповідь сучасних дослідників авторам та упорядникам книги «Годы борьбы», у якій була висвітлена більшовицька версія подій Української революції, яку вони називали громадянською війною та боротьбою з бандитизмом. Переконана, що книжка буде актуальною для всіх, хто цікавиться історією України, а не лише для тих, хто живе на теренах нашого краю. Нове видання є класичним прикладом дослідження місцевої історії, з якого складається повна картина подій Української революції 1917-1921 рр. Джерельну базу дослідження становлять документи Державного архіву Кіровоградської області та матеріали єлисаветградських газет революційної доби 1917-1918 рр., які зберігаються в цьому архіві. Значна кількість з них вперше вводиться до наукового обігу і використовується для висвітлення резонансних у свій час, але маловідомих нащадкам подій.


Нещодавно у Кропивницькому з’явилася друга книга науково-документального видання «Роки боротьби 1917-1922 рр. на Єлисаветчині. Український погляд. Рік 1919. У вирі революцій». Друга книга розповідає про Україну в 1919 році. Тоді точилася боротьба між прихильниками Української Народної Республіки, більшовизму, повстанцями Григор’єва, Махна, білогвардійцями. Як і попередню, її підготувало до друку місцеве видавництво «Імекс-ЛТД» в рамках тритомного проекту. Її авторами стали Роман Базака, Михайло Ковальчук, Марина Долгіх, Віктор Сергеєв та Василь Білошапка. Власне, це продовження відповіді сучасних дослідників авторам та упорядникам книги «Годы борьбы» (надруковано в Зінов’ївську 1927 р.), в якій була висвітлена більшовицька версія подій Української революції, котру вони називали громадянською війною та боротьбою з бандитизмом. На сторінках збірника, крім нової архівної інформації є немало світлин, що дають можливість наочно уявити героїв тих подій. Автори сподіваються, що книжка стане в пригоді вчителям, краєзнавцям, історикам та широкому колу читачів”, – розповів співавтор Юрій Митрофаненко. Підготовка третьої книги з цієї серії буде продовжено.

Книга є результатом багатолітніх досліджень автора. Вони стосуються складної і ще недостатньо розробленої у вітчизняній історіографії проблеми з суспільно-політичної історії України періоду Української революції 1918-1919 рр.У центрі праці – історичне явище отаманщини. Розділи містять послідовний генезис отаманщини у контексті суспільно-політичної ситуації кінця 1918 – початку 1919 рр., розкрита сутність та особливості отаманщини як суспільного феномена та боротьба Директорії проти отаманщини в січні-вересні 1919 року.
Вийшла у друк книга книга «Історія сіл Кіровоградського району (розділи «Вступ», «Поява Кіровоградського району як окремої адміністративної одиниці». На її сторінках зібрано історії сіл Кіровоградського району – перлин, що ховаються за кілометри від міста. Як писалася історія сіл Кіровоградського району, хто допомагав громадам розвиватися та які природні перлини ховаються за кілометрами від обласного центру – нещодавно вийшла друком книга “Історія сіл Кіровоградського району”, яка дев’ять років збиралася спільними зусиллями вчителів місцевих шкіл. Науковим редактором книги, автором передмови та трьох розділів є історик, кандидат історичних наук Юрій Митрофаненко, який разом із вчителями шкіл збирав матеріали для книги. Кожен із авторів відповідав за свій розділ і їхні фотографії є на окремій сторінці книги. “Що цікаво, останній раз щось подібне намагалися зробити у 1972 році, коли в рамках проекту “Історія міст і сіл України” вийшов том “Історія сіл Кіровоградського району”. У нашому виданні на кожне село виділяється декілька сторінок, а то і п’ять-шість. Матеріал охоплює всі періоди історії сіл Кіровоградського району”, – каже Юрій Митрофаненко.

Наступна книга «Подвиг козака Карпа та інші легенди».У цій книзі розповідається про подвиги козаків. Козак – це мужній захисник Вітчизни, у якому втілюється прагнення до волі. Козак – це вільна людина, яка поважає старших, яка є патріотом своєї Батьківщини, співчуває покривдженим. Козацькі принципи життя – палка любов до Батьківщини, мужня боротьба за волю, любов до матері, любов до рідної домівки. У цій книзі розповідається про обереги козацького роду, подвиги козака Карпа, Кожум’яки, дуби козака Шепота, і плакучу вербу, є легенда про Дністер… Мені найбільше сподобалася легенда «Оберіг козацького роду». Ця книга повчає нас любові до матері, поваги до народних традицій. Прочитайте цю книгу!
Я тримаю книгу Миколи Скловського «Вірні клятві».У романі «Вірні клятві» Микола Скловський за допомогою героїв козаків – побратимів Кирила та Гаврила, а також їхніх нащадків з пори козацької доби та до сучасності розкриває героїку і трагедію українського народу, його бажання до волі, любов до рідного краю та величність духу. Автор прославляє українське козацтво великими подвигами. У книзі він відображає походи черкаських козаків, які очолювали гетьмани Дмитро Вишневецький та Дашкевич. Козаки ходили в походи на Крим для того, щоб помститися за напади на Україну. Черкащина відстоювала напади польської шляхти. В той період Черкаси, Корсунь, Чигирин, Суботів здобули велику козацьку славу. На прикладі життя двох побратимів, потім їх дітей автор розкриває величну і трагічну долю українського народу від козацтва до наших днів.Зверніть увагу, автор пише, що невпинно пливе час. Час рани лікує. Пережила Україна і повоєнне лихоліття.

Бібліотекар читає вірш «Це моя Україна»

Це моя Україна
Довгокоса, струнка верба,
І прозоро – блакитна вода,
І червона огниста калина –
Це моя, це моя Україна!

Навесні щебетання пташок,
М’яке сяйво далеких зірок
І квітуча, зелена долина –
Це моя, це моя Україна!

Люди добрі, сердечні та щирі,
Діти – квіточки, такі милі,
На горбку тиха, сонна хатина –
Це моя, це моя Україна!

Наступний блок бібліографічного огляду є книги письменників про сучасну Україну.

Садок вишневий біля хати,
І любляча, лагідна мати,
І пісня ота солов’їна –
Це моя, це моя Україна!

Саме цим віршем розпочинається книга «Україна на вістрі слова». До збірки ввійшли твори обдарованої патріотичної молоді, в яких розкривається позитивне ставлення їх до армії, служби в збройних силах України, відчувається осмислення сьогоднішньої ситуації в державі. Йдеться про сьогоденну історію, з непереборною вірою: «Ми є! Ми будемо!». В сучасних творах – анексований Крим, журавлиний поклик Небесної сотні, рана – ополчення Донбасу з дітьми цієї братовбивчої війни, з вимушеними переселенцями, зі смертями справжніх героїв…У творах – війна за українську єдиність і єдність. Вони пишуть на Схід – мужнім воїнам – захисникам, тим, хто «душу й тіло» готовий покласти «за нашу свободу». На вістрі нашого болю й духу – Україна.

У мене в руках книга Василя Захарченка – «Таке поліття». Вона складається з трьох розділів: новел, діалогів та щоденникових записів. У цій книзі лаурет Національної премії ім.Т.Г.Шевченка, відомий український прозаїк Василь Захарченко в новелах, щоденникових записах, пейзажних етюдах порушує теми патріотизму, виховання нашого покоління українців на принципах високої моралі, доброти, краси. Щоденникові записи автора перейняті тривогою за долю душі рідного народу – української мови, за благополуччя Української держави, Української незалежності. Найбільше вразили, запам’яталися записи зі щоденника, в яких є багато повчального для нас.

Вашій увазі пропонується книга Володимира Рутківського.- «Джури і підводний човен». Це третя книга трилогії «Джури». «Джури і підводний човен» – заключна книга відомої історичної трилогії «Джури», за яку автора удостоєно Шевченківської премії. Читаючи цю книгу, ми поринаємо у неймовірні пригоди, шалені звитяги і нові відкриття. Разом з героями роману ми обороняємо Київ, перепливаємо неприступні дніпровські пороги, розвідуємо таємниці підземної Хортиці, штурмуємо Очаківську фортецю. Також дізнаємося, як Санько допоміг Грицикові стати непереможним воїном-характерником, чому Демко Дурна Сила знову змінив своє прізвисько, і як Телесикові з Чорториєм вдалося винайти підводний човен і перепливти на Чорне море. А небезпеки….Це – захоплююча історико-пригодницька оповідь.

Прочитайте запропоновані вам книги!